Vă mai amintiți de grădina despre care v-am povestit acum un an? Grădina lui Fari Aslan, locul unde muncește și meditează unul dintre cei mai împăcați cu sine și, poate, dintre cei mai fericiți locuitori ai Techirghiolului.
O grădină destul de mare, cu pomi fructiferi bine îngrijiți, presărată ici-colo cu scaune pe care, între două îndeletniciri — la udatul pomilor sau după munca de zi cu zi —, Fari se poate așeza comod, meditând la esența vieții, la drum și la rost.
Deși mi-am propus să-l vizitez mai des, am reușit să trec pe la el doar într-una dintre ultimele zile ale vacanței, după un program încărcat cu treburi mărunte legate de casa de vară. O simplă cafea în această curte pitorească, sub bolta de vie, în liniștea verii de pe „dealul turcesc” al Techirghiolului, reușește să te desprindă de grijile prezentului și să te transpună într-o lume a verbului și a trecutului local, apropiat sau mai îndepărtat. Ospitalitatea și bucuria dialogului pe care le-am regăsit aici m-au surprins și emoționat din nou.
Scriam cândva că rădăcinile dobrogene — jumătate turce, jumătate tătare — își pun poate amprenta asupra propriei sale filozofii despre fericire. „Nu știu în ce măsură grădinile paradisului de dincolo corespund așteptărilor mele; deocamdată am încercat să le prefigurez aici, în grădina mea, în livada mea.”
De această dată am plecat acasă nu doar cu amintirea locului, ci și cu o „rețetă a fericirii”, pe care Fari Aslan a împachetat-o în zece porunci.
Cele zece porunci ale fericirii după Fari Aslan
• Să ai bani, să muncești pentru ei, care să-ți permită libertatea personală și, în limitele bunului-simț, împlinirea dorințelor sufletului.
• Să nu privești înapoi la greșelile făcute sau lucrurile pe care nu le-ai făcut.
• Să stai cât mai aproape de Dumnezeu — adică de natură și de bine. Dumnezeu este pretutindeni, și în tine, dar și diavolul poate fi acolo; depinde doar de tine ce alegi.
• Să elimini din viața ta persoanele toxice, lipsite de gândire pozitivă și de optimism.
• Să îndepărtezi din jur oamenii de proastă calitate, care te invidiază și încearcă să fie ca tine, dar nu pot.
• Să ai grijă de trupul pe care l-ai primit de la Dumnezeu: fii atent la ce mănânci, evită fumatul și alcoolul, pentru a-ți putea trăi viața bine, cât mai mult — poate chiar până la 120 de ani.
• Să-ți scoți din minte ideea că ești bolnav; să crezi că Dumnezeu te susține și te ajută.
• Omul poate fi fericit dacă are bani și sănătate, dar nu atâta vreme cât are un stăpân sau un șef. Nu te lăsa călcat în picioare pentru bani.
• Ca să simți libertatea, nu te zgârci la pasiunile tale: dă frâu liber dorințelor și caută să le împlinești, sau măcar să încerci.
• Ca să fii fericit, nu ține seama, în nicio împrejurare, de ce spun ceilalți despre tine.
Acestea sunt „vorbele fericirii” pe care le-am cules de la Fari Aslan în această vară fierbinte, o vară baroc, ca atâtea altele petrecute la Techirghiol.