Despre trecerea românilor la ortodoxie.
"Tradiţia populară a Românilor scie forte bine, că de aici şi din acesta vreme dateză desfacerea Bisericii lor de cea latină.
In adevăr, cronica anonimă a Moldovei, scrisă pe la 1504, ne zice „că străbunii Românilor numiţi şi Vlahi), s'au despărţit de Latini, când Formos Papa au trecut de la pravislavie la latinie." Acest Formos Papa nu este alt cine-va, de cât episcopul Formosus, fost la Boris pe la 866 şi devenit papă tntre 891 şi 896. Ca la tote tradiţiunile populare, avem şi aici adause şi modificări legendare;dar este cu neputinţă, a nu deosebi indată fondul istoric. „Tradiţiunea nostră despre despărţirea Românilor de Latini sub Papa Formosus, tradiţie învederat bisericescă, se raportă la deslipirea nostră de biserica romană sub Boris in anul 870, când episcopul Formosus (devenit apoi papă) părăsi Bulgaria, după ce Boris se intorse la biserica grecescă. Până atunci ritul latin a fost dominant in biserica nostră dependentă de Roma." (Karl Auner, Câteva momente din începuturile Bisericei Române , 1902)
Vlahii despre care se vorbește mai sus erau Vlahii din Balcani. Nu existau "alții" încă, nu exista încă nici o documentare a altor Vlahi de dincolo de Dunăre.
° ° °
Imaginea este realizată de IA după tema "Încreștinarea Bulgarilor".